Käyttäjänimi:
Salasana:
Rekisteröidy
LucasArtsin ysärilänkkäri remasteroitiin

Uutinen: LucasArtsin ysärilänkkäri remasteroitiin

Teksti: Mikko Kosonen , 20.11.2025

Remasterointeja ahkeraan tehtaillut Nightdive Studios on jälleen saanut yhden projektin valmiiksi. Tällä kertaa vuorossa on jo kuopatun LucasArtsin villin lännen FPS-paukuttelu vuodelta 1997, Outlaws.
Peli otti aikoinaan inspiraatiota muun muassa Clint Eastwoodin länkkäreistä – eritoten pelissä on fiboja vuoden 1992 Armoton-elokuvasta, eikä päähahmon murahtelevaa ääntäkään ole unohdettu.

Pelissä omaksutaan entisen lainvalvojan, James Andersonin rooli, joka lähtee kitkemään korruptiota ja ahneutta Missisippin maisemissa – milläs muulla kuin tuliluikuilla!

Remasteroitu Outlaws kantaa nimeä Outlaws + Handful of Missions: Remaster (sanaleikki Clintin elokuvista A Fistful of Dollars tai A Fistful of Dynamite)

Ominaisuuksia ovat muun muassa 4K-tuki 120fps-tuella, kulissien takaa -sisältöä sekä konseptikuvagalleria, tuki moderneille peliohjaimille ja saavutukset. Moninpelikin on mukanaa: crossplay-tuki löytyy moodeille deathmatch, team Play, capture the flag ja kill the fool with the chicken.

Aivan hiljattain Nightdiven toimesta haastateltu, legendaarinen LucasArtsillakin töissä ollut pelisäveltäjä (Monkey Island, Full Throttle) Clint Bajakian kertoi, että inspiraatio Outlawsin ääniraitaan tuli aikoinaan (arvatenkin) Ennio Morriconen kauniista sävellyksistä, joka työsti aikoinaan muun muassa Hyvät, Pahat ja Rumat -spagettilänkkärin ääniraidan.

Outlaws + Handful of Missions: Remaster on saatavilla konsoleille sekä PC:lle niin Steamin kuin Gog:n kautta. Hintaa remasteroinnille kertyy 27€.

Alla traileri:

Lähde: Nightdive Studios